RESTRUKTURYZACJA – CZY TO SIĘ OPŁACA WIERZYCIELOM?

Postępowanie restrukturyzacyjne jest rozwiązaniem dedykowanym dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Niesie ono ze sobą dla nich szereg oczywistych korzyści, jak choćby wstrzymanie postępowań egzekucyjnych czy możliwa redukcja zadłużenia. Mniej oczywiste są korzyści jakie z restrukturyzacji dłużnika mogą odnieść wierzyciele. Dostrzeżenie ich wymaga pewnej zmiany perspektywy. Jeżeli odwoływać się do stanu idealnego – kiedy całą wierzytelność zostałaby spłacona w terminie, to wierzyciele zawsze będą pokrzywdzeni restrukturyzacją. Jeżeli jednak odwołać się do realnych alternatyw – czyli egzekucji albo upadłości, to może się okazać, że postępowanie restrukturyzacyjne może leżeć również w ich interesie.

restrukturyzacja

DLACZEGO WIERZYCIELE MIELIBY SIĘ ZGODZIĆ NA UKŁAD?

No właśnie, dlaczego? Już na pierwszy przecież rzut widać, że najczęściej na układzie zyskuje dłużnik, a wierzyciele wyłącznie tracą. Oczywiście może się zdarzyć, że propozycje układowe zakładają spłatę 100% zobowiązań – ale po pierwsze należy to do rzadkości, a po drugie – nawet i taka pełna spłata nastąpi znacznie po terminie. Nie dość więc, że wierzyciele nie otrzymają zwrotu zadłużenia w pełnej wysokości, to jeszcze spłata będzie odroczona w czasie i nastąpi w ratach – bywa, że rozłożonych na kilka lat. Trudno w takiej sytuacji dopatrywać się pozytywów. Wszystko jednak zależy od punktu odniesienia. Żeby dostrzec korzyści jakie restrukturyzacja może dać wierzycielom trzeba przede wszystkim uświadomić sobie jakie są realne alternatywy: upadłość albo powrót do egzekucji. Z takiej perspektywy może się okazać, że restrukturyzacja ma swoje plusy również dla wierzycieli:

➊ Wpływ na określenie warunków spłaty – w przypadku postepowania egzekucyjnego czy upadłościowego wysokość i czas spłaty są uzależnione od efektów sprzedaży majątku dłużnika. W związku z tym wierzyciele mają ograniczony wpływ na to kiedy i jakie środki otrzymają. W przypadku postepowania restrukturyzacyjnego zarówno kwoty jak i terminy spłat zostają określone w układzie ustalonym z wierzycielami i dłużnik musi się ich trzymać.

➋ Wyższa spłata niż w przypadku postępowania upadłościowego – w toku postępowania upadłościowego obowiązkiem syndyka jest upłynnić cały majątek upadłego. Dlatego jest on sprzedawany do skutku, bywa że znacznie poniżej cen rynkowych. Do tego dochodzą koszty postępowania upadłościowego, które są pokrywane w pierwszej kolejności – wliczając w to wysokie wynagrodzenie syndyka. Bardzo ważna jest też struktura majątku dłużnika. Ostatecznie może się okazać, że część przypadająca wierzycielowi w postępowaniu upadłościowym będzie niższa od propozycji układowych dłużnika w restrukturyzacji. W skrajnych przypadkach restrukturyzacja jest jedyna szansą na jakiekolwiek zaspokojenie, bo w upadłości nie wierzyciele nie uzyskają zgoła nic – jeżeli dłużnik nie ma majątku trwałego, ale ma zdolność do generowania przychodów.

➌ Krótszy czas spłaty – dotyczy to zwłaszcza mniejszych wierzycieli. W przypadku postepowania upadłościowego wierzyciele muszą czekać na sprzedaż majątku dłużnika i określenie przez syndyka planu spłat. Postępowanie upadłościowe może się ciągnąć latami. W postępowaniu restrukturyzacyjnym dłużnik określa termin spłaty wierzycieli z poszczególnych kategorii. Termin ten może być krótszy niż w przypadku – bliżej nie określonego – terminu zakończenia postępowania upadłościowego. Ponadto propozycję często zakładają spłatę mniejszych wierzycieli w pierwszej kolejności. W takim przypadku do spłaty może dojść znacznie szybciej niż w upadłości.

➍ Równomierne zaspokojenie wszystkich wierzycieli – w przypadku egzekucji najczęściej zaspokojenie udaje się tylko najaktywniejszym wierzycielom. Tym, którzy pierwsi poszli do Sądu a później jako pierwsi wszczęli postępowanie egzekucyjne. Ich działania prowadzą często do zajęcia rachunków bankowych oraz zajęcia i sprzedaży istotnych składników majątkowych dłużnika. To często są ciosy, po których dłużnik nie może się już podnieść i dla pozostałych wierzycieli pozostaje już niewiele. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala na sprawiedliwie zaspokojenie wszystkich wierzycieli w równym stopniu (należących do tych samych kategorii).

➎ Możliwość kontynuowania współpracy z dłużnikiem – efektem postepowania upadłościowego, a czasami również postępowań egzekucyjnych jest zaprzestanie działalności przez dłużnika. W przypadku upadłości – wynika to bezpośrednio z celów tego postępowania W takim przypadku wierzyciele tracą możliwość dalszej współpracy z dłużnikiem i płynących z niej korzyści. Oczywiście współpracy na zmienionych zasadach i ze zmienionym – w założeniu lepszym – dłużnikiem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dłużnik w toku postępowania restrukturyzacyjnego ma obowiązek regulowania bieżących zobowiązań pod groźbą umorzenia postepowania.

restrukturyzacja

Jak więc widać zmiana perspektywy pomaga dostrzec również i dla wierzycieli pozytywy w restrukturyzacji. Wszystko zależy od punktu odniesienia. W momencie, w którym dłużnik znalazł się w ciężkiej sytuacji finansowej i spłata naszego zobowiązania wisi na włosku, nie ma co odnosić się do idealnego i wymarzonego stanu kiedy wszystkie faktury zostałyby zapłacone w całości i w terminie. Przy takim porównaniu, rzeczywiście wierzyciel zawsze traci. Ale może stracić więcej – najczęściej kiedy kieruje się emocjami albo stracić mniej – jeżeli górę weźmie chłodna kalkulacja.