UPROSZCZONE POSTĘPOWANIE RESTRUKTURYZACYJNE

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnego w związku z pandemią wirusa COVID-19 i szybko stało się najchętniej wybieranym postępowaniem restrukturyzacyjnym. Na tyle chętnie, że ustawodawca zdecydował się pozostawić je już na stałe. W założeniu ten tryb miał obowiązywać tylko na czas pandemii – do 30.06.2021r. Obecnie czas ten został wydłużony do 30.11.2021r. a od 1 grudnia ma już na stałe wejść do ustawy prawo restrukturyzacyjne. Co zdecydowało o niezwykłej wręcz popularności tego trybu i kto może z niego skorzystać?

NAJPOPULARNIEJSZY TRYB POSTĘPOWANIA RESTRUKTURYZACYJNEGO

Jak wynika z analiz Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2020r. wszczęto aż 392 uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych, co stanowiło prawie połowę wszystkich wszczętych restrukturyzacji. (dokładnie: 49%). Trzeba przy tym zaznaczyć, że na taki wynik uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne pracowało zaledwie pół roku. Zostało ono bowiem wprowadzone dopiero ustawą z dnia 19 czerwca 2020r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu. W założeniu miało być to doraźne postępowanie na czas pandemii, jednakże niezwykła popularność tego trybu sprawiła, że najprawdopodobniej stanie się już na stałe częścią systemu.

ZATWIERDZENIE UKŁADU PO NOWEMU

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest tak naprawdę wariantem jednego z wcześniej funkcjonujących trybów – postępowania o zatwierdzenie układu. W tym trybie dłużnik z pomocą doradcy restrukturyzacyjnego samodzielnie pertraktuje z wierzycielami, ustala z nimi warunki układu i dopiero jeżeli dojdzie do jego zawarcia zwraca się do sądu o jego zatwierdzenie. Jest to postępowanie szybkie i odformalizowane. Podobnie jest w przypadku uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Klasyczne postępowanie o zatwierdzenie układu cieszyło się jednak znikomą popularnością. W całym 2019r. zostało wszczętych zaledwie 7 takich postępowań. Co w takim razie zadecydowało o niezwykłej popularności nowego wariantu – uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego?

uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

4 MIESIĄCE OCHRONY PRZED WIERZYCIELAMI

Tajemnicą sukcesu uproszczonego postepowania restrukturyzacyjnego jest połączenie prostoty i szybkości postępowania o zatwierdzenie układu z zagwarantowaniem dłużnikowi ochrony przed wierzycielami, której w tamtym postępowaniu brak. W odformalizowanym postępowaniu o zatwierdzenie układu dłużnik musiał działać na własną rękę i nie miał żadnej ochrony przed wierzycielami. Egzekucje mogły się dalej toczyć, a dłużnik był też narażony na wypowiedzenie mu kluczowych umów przez zniecierpliwionych wierzycieli. Ten tryb nie był więc szczególnie pomocny dłużnikom w stanie zaawansowanej niewypłacalności.

W przypadku uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego Dłużnik – już od momentu ogłoszenia o wszczęciu postępowania – zostaje objęty ochroną przed wierzycielami. Wszystkie prowadzone przeciwko dłużnikowi postepowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu i nie można również wszczynać nowych. Wierzyciele nie mogą również wypowiedzieć Dłużnikowi umów najmu, kredytu czy leasingu – za zaległości, które powstały przed otwarciem postępowania. Dodatkowo – w uproszczonym postępowaniu stosuje się odpowiednio art. 252 prawa restrukturyzacyjnego, zgodnie z którym dłużnik nie może w trakcie trwania postępowania spełniać zobowiązań objętych układem – a więc wstrzymaniu ulegają między innymi zobowiązania kredytowe. Ochrona trwa do czasu zakończenia albo umorzenia postępowania – maksymalnie przez 4 miesiące.

Co szczególnie ważne – do wszczęcia postępowania i uzyskania ochrony nie jest potrzebne uzyskanie jakiejkolwiek decyzji Sądu. Ochrona dłużnika rozpoczyna się automatycznie już od momentu opublikowania ogłoszenia o wszczęciu postępowania i trwa przez kolejne 4 miesiące – po tym czasie, jeżeli nie dojdzie do zawarcia układu, postępowanie jest umarzane.

uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

JAK TO DZIAŁA?

Pierwszym krokiem musi być zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym. Następnie -powinny zostać przygotowane: spis wierzytelności oraz propozycje układowe. Dokumenty te nie podlegają jednak ogłoszeniu i w praktyce wystarczy przygotowanie ich wstępnej wersji, które będzie można jeszcze korygować. Kolejnym krokiem jest dokonanie przez doradcę restrukturyzacyjnego obwieszczenia o otwarciu postępowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostaje oficjalnie wszczęte już od tego momentu. Dłużnik zyskuje ochronę na okres 4 miesięcy. W tym czasie powinien ustalić warunki układu i zawrzeć go z wierzycielami, a następnie zwrócić się o jego zatwierdzenie do Sądu. W przeciwnym razie postępowanie zostanie umorzone, a ochrona wygaśnie. Trzeba również zaznaczyć, że wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego nie można ponawiać – dłużnik może go złożyć tylko jeden raz.

uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

CZY ZAWSZE WARTO?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest niewątpliwie bardzo atrakcyjnym i interesującym rozwiązaniem. Po pierwsze wszczęcie postępowania jest szybkie i mało skomplikowane, nie wymaga zgody Sądu a gwarantuje natychmiastową ochronę przed wierzycielami. Należy jednak pamiętać, że ochrona trwa jedynie przez 4 miesiące, a po tym czasie wygasa. Jeżeli nie dojdzie do zawarcia układu z wierzycielami, to po tych 4 miesiącach spokoju wraca się do punktu wyjścia.

W trakcie trwania postepowania dłużnik traci również pełną swobodę w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W pełni samodzielnie może dokonywać jedynie czynności tzw. „zwykłego zarządu” (czynności związane z bieżącym zarządzaniem). Do wszystkich innych czynności zmuszony będzie uzyskać zgodę doradcy restrukturyzacyjnego. W niektórych sytuacjach może się to okazać uciążliwe.

Nie można zapominać o kosztach postępowania, które dłużnik zmuszony będzie pokryć. Przede wszystkim będzie to wynagrodzenie doradcy restrukturyzacyjnego, które w przypadku umorzenia postepowania bez zawarcia układu wyniesie najczęściej około 10 tys zł Jest to cena, którą dłużnik płaci za 4 miesiące względnego spokoju.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy mają już „nóż na gardle” i stanowi dla nich szansę na bardzo szybkie złapanie oddechu. Żeby efekt był trwały, trzeba jednak dobrze wykorzystać ten czas.