WNIOSEK RESTRUKTURYZACYJNY

Wniosek restrukturyzacyjny

Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone tylko po złożeniu odpowiedniego wniosku przez uprawniony podmiot. Sąd w przypadku restrukturyzacji nie podejmuje żadnych czynności z urzędu. Wniosek musi być przy tym prawidłowo sformułowany i zawierać wszystkie przewidziane w ustawie elementy. Różnią się one w zależności od rodzaju postępowania. Wniosek niekompletny lub nieprawidłowy zostanie zwrócony i sąd nie podejmie w związku z nim żadnych czynności. Zwrot wniosku oznacza odroczenie w czasie ochrony, co dla przedsiębiorcy pogrążonego w kryzysie może to oznaczać poważne problemy. Dlatego odpowiednie przygotowanie wniosku jest bardzo istotne.

Kto może złożyć wniosek?

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 7 ust. 1 wniosek restrukturyzacyjny powinien pochodzić bezpośrednio od dłużnika. Wyjątkowo, w postępowaniu sanacyjnym, może go rownież złożyć wierzyciel lub kurator ustanowiony zgodnie z przepisami o KRS. W zdecydowanie przeważającej ilości przypadków wnioskodawcą musi być dłużnik.

Trzeba również zwrócić uwagę na konieczność prawidłowej reprezentacji – która musi być zgodna z przyjętymi dla danego przedsiębiorcy zasadami. Wniosku nie może złożyć prokurent, czy inny pełnomocnik – chyba, że będzie jedynie realizował decyzję uprawnionego organu czy osoby – w takim przypadku do wniosku powinien załączyć dokument to potwierdzający np. uchwałę zarządu. W restrukturyzacji obowiązują więc pod tym względem bardziej surowe zasady niż w postępowaniu upadłościowym, gdzie wniosek może złożyć np. każdy członek zarządu samodzielnie – niezależnie od zasad reprezentacji. Wynika to z tego, że o ile w przypadku postępowania upadłościowego – w razie spełnienia się przesłanek – istnieje obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, pod rygorem odpowiedzialności odszkodowawczej, a nawet karnej, to w przypadku restrukturyzacji złożenie wniosku jest zawsze dobrowolne. Po drugie o ile można sobie wyobrazić przeprowadzenie upadłości wbrew woli upadającego przedsiębiorcy, to z restrukturyzacją – która stanowi przecież proces naprawczy – byłoby to trudne. 

Wymagania formalne wniosku

Wnioski restrukturyzacyjne mają formę pism skierowanych do Sądów. Muszą w związku z tym spełniać wymagania określone w kodeksie postępowania cywilnego, takie jak: odpowiednie oznaczenie, dane wnioskodawcy, prawidłowy sąd czy odpowiednio sformułowany wniosek i jego uzasadnienie. W samym wniosku należy podać szczegółowe dane dotyczące dłużnika oraz jego sytuacji finansowej. Trzeba również wykazać, że dłużnik już stał się niewypłacalny albo jest tym realnie zagrożony. Wyłącznie tacy przedsiębiorcy mogą bowiem skorzystać z restrukturyzacji. Dodatkowo trzeba wykazać, że w wyniku otwarcia postępowania nie dojdzie do pokrzywdzenia wierzycieli. Mogłoby tak być w przypadku składania na przykład kolejnych wniosków, tylko w celu zablokowania możliwości egzekucji. W przypadku postępowania układowego i sanacyjnego – które trwają najdłużej – dłużnik musi również wykazać, że będzie w stanie ponosić bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością oraz toczącym się postępowaniem. 

Wniosek restrukturyzacyjny

Ważne załączniki

Do wniosku należy dołączyć szereg dodatkowych dokumentów opisujących sytuację dłużnika, takich jak bilans (sporządzany nawet jeżeli dłużnik normalnie nie jest do tego zobowiązany), wykaz i wycena majątku, propozycje układowe kierowane do wierzycieli czy wreszcie plan restrukturyzacyjny – zdecydowanie najważniejszy i najbardziej skomplikowany spośród wszystkich załączników. Plan musi zawierać analizę przyczyn trudnej sytuacji dłużnika oraz wskazywać jakie działania zostaną podjęte w celu jej poprawienia (tzw. „Środki restrukturyzacyjne”). Plan musi również zawierać prognozy ekonomiczne zysków i strat na kolejne 5 lat czy opis kosztów oraz źródła ich finansowania. Kolejnym ważnym załącznikiem jest spis wierzycieli zawierający zestawienie wszystkich zobowiązań dłużnika. Prawdziwość wszystkich danych i dokumentów dłużnik potwierdza w załączonym do wniosku oświadczeniu. 

Wniosek restrukturyzacyjny

Koszty postępowania

Wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego we wszystkich przypadkach podlega opłacie w wysokości 1.000,- zł. Do tego dłużnik może zostać jeszcze zobowiązany do uiszczenia zaliczki na koszty postępowania. W przyspieszonym postępowaniu jest ona obowiązkowa i wynosi równowartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 3 kwartale poprzedniego roku, czyli aktualnie jest to kwota 5.370,- zł. Zaliczki nie ma tylko w postępowaniu o zatwierdzenie układu, gdzie dłużnik musi samodzielnie prowadzić postępowanie i pokrywać koszty nadzorcy sądowego.